در این مقاله لایه های ایزوگام و جزئیات آن که یک نوع عایق ضد نم و ضد رطوبتی است و سطوح مختلف را در برابر نفوذ آب و رطوبت محافظت و مقاوم خواهد کرد به تفصیل شرح داده خواهد شد.

کاربردهای عایق رطوبتی ایزوگام

از ایزوگام برای عایق بندی سطوحی مثل پشت بام، دیوارها، پی ساختمان، استخر، لوله های آب، نفت و گاز، سدها، سردخانه، پارکینگ های طبقاتی، ایرانیت، سرویس های بهداشتی و بسیاری از سطوح دیگر استفاده می شود.

لایه های تشکیل دهنده ایزوگام

معرفی لایه های ایزوگاممواد تشکیل دهنده یک ایزوگام استاندارد عبارت است از :

۱ – قیر صنعتی ۶۰ _ ۷۰

قیر از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ایزوگام است. در واقع کیفیت ایزوگام و میزان قیر استفاده شده در تولید ایزوگام مهم ترین نکته در مرغوبیت ایزوگام است، زیرا میزان نفوذ پذیری و چسبندگی عایق به سطح موردنظر به نوع قیر به کار برده در ایزوگام بستگی دارد.

لازم به ذکر است که به دلیل قیمت نسبتاً بالای قیر بسیاری از شرکت ها از قیر نامرغوب و یا به میزان کمتر از حد استاندارد آن در تولید ایزوگام استفاده می کنند که این موضوع موجب تولید ایزوگام بی کیفیت و کاهش دوام و طول عمر آن می شود.

۲ – فویل آلومینیومی

فویل آلومینیومی نیز از دیگر اجزای اصلی و مهم تشکیل دهنده عایق های رطوبتی است. در ایزوگام ها یک لایه ورق آلومینیومی با ضخامتی برابر با ۱۴ تا ۱۶ میکرون به کار برده می شود که به دلیل ضخامت کم آن به آسانی حالت پذیر است. کاربرد آلومینیوم در ایزوگام ها موجب دوام و افزایش طول عمر ایزوگام شده و آن را در برابر عوامل مختلف محیطی مثل بارش و تابش نور محافظت می کند. این ورق در هنگام تابش مستقیم خورشید نور را انعکاس داده و از نرم شدن قیر در فصل گرم سال و نفوذ گرما به داخل ساختمان به شکل چشمگیری جلوگیری خواهد کرد.

۳ – یک لایه تیشوی نخدار

از دیگر مواد تشکیل دهنده ایزوگام یک لایه تیشوی نخدار است‌ این ماده و خواص آن شبیه به پشم شیشه است. این ماده نیز موجب مقاومت صد در صد عایق در برابر شرایط مختلف جوی مثل بارش های فراوان و همچنین گرمای بسیار زیاد و حتی شعله های آتش می شود.

۴ – یک لایه پلی استر سوزنی

عامل جذب و نفوذ بالای قیر به الیاف شیشه و پلی استر سوزنی به کار برده شده در ایزوگام است. در تولید پلی استر پنبه های مصنوعی به وسیله غلطک های سوزنی به هم بافته می شوند  و پلی استر به وجود می آید‌. ضخامت پلی استر بسیار زیاد است و عامل مهم دیگری در دوام و طول عمر عایق های رطوبتی می باشد.

۵ – اتکتیک پلی پروپیلن

اتکتیک پلی پروپیلن یک ماده پلیمری و از دیگر اجزای تشکیل دهنده ایزوگام است .

۶ – پود تالک

پودر تالک از آسیاب شدن سنگ تالک به وجود می آید. برای جلوگیری از چسبیدن لایه های رول از پودر تالک استفاده می شود.

۷ – پودر مس ۶۰۰

در برخی از ایزوگام ها از این پودر  استفاده می شود.

۸ – فیلم پلی اتیلن

تمامی اطلاعات و مشخصات ایزوگام از جمله تاریخ تولید آن، مواد تشکیل دهنده آن، نشان استاندارد و سایر نکات دیگر بر روی فیلم پلی اتیلن درج شده است.

۹ – باند و چسب

ایزوگام ها بر اساس مواد تشکیل دهنده آن ها به ۲ دسته ایزوگام های پلیمری و دمیده تقسیم می شوند.

۱ – ایزوگام های پلیمری (BPP)

ایزوگام های پلیمری از قیر خالص 60-70 ، لایه آلومینیومی با ضخامتی برابر با ۱۴ تا ۱۶ میکرون،  یک لایه پلی آستر، یک لایه تیشو، پود تالک، پلاستیک پشت لایه ایزوگام، پوشال گونی پلاستیکی و مواد APP درجه ۱ و ۲ ساخته می شوند.

قیر خالص از پالایش نفت خام، نفت چراغ، بنزین، نفت گاز، جلال های نفتی و سایر روغن های سبک به دست می آید. پس از آن در برج های تقطیر پالایشگاه در حرارت بسیار زیاد و دمای بیش از ۳۸۰ درجه سانتی گراد نفت خام را از آن جدا و قیر خالص به وجود می آید.

عایق های پلیمری از عایق های دمیده مقاوم تر هستند.

۲ – ایزوگام های دمیده (BOF)

ایزوگام های دمیده از قیر دمیده ، یک لایه تیشو، یک لایه پلی آستر، لایه آلومینیومی با ضخامتی برابر با ۱۴ تا ۱۶ میکرون،  پودر تالک، پلاستیک پشت لایه ایزوگام ساخته می شوند.

قیر دمیده را با دمیدن هوای داغ به نفت کوره یا مازوت به جود می آورند.

  • ایزوگام های دمیده از مرغوبیت کمتری نسبت به ایزوگام های پلیمری برخوردار هستند

انواع ایزوگام بر اساس لایه های تشکیل دهنده

ایزوگام های تک لایه

ایزوگام های تک لایه با پلی آستر دوخته شده و دارای انعطاف و ظرافت بالایی هستند

عایق های دو لایه

این عایق ها از پلی آستر و تیشو تولید شده و از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند

  • مقاومت عایق های دولایه بیشتر از عایق های تک لایه است‌.

انواع عایق های پیش ساخته که به ۲ دسته تقسیم می شوند عبارت اند از : عایق بام و عایق پی

مواد اولیه عایق بام

  1. لایه نمدی رویی

این لایه از منسوجات پلی استر سوزنی تشکیل شده است.

  1. لایه زیرین

این لایه از تیشو (فلت الیاف شیشه مسطح) تشکیل شده است .

لازم به ذکر است که هر دوی این لایه ها اشباع شده  توسط قیر مذاب اصلاح شده با مواد پلیمری هستند

 مواد اولیه عایق پی

  1. لایی

ساخته شده از فلت الیاف پلی استر و فلت الیاف شیشه است

  1. مواد آغشته کننده لایی

این مواد ترکیبی از قیر و افزودنی های اصلاح کننده است. برای جلوگیری از چین خوردگی سطح روی ایزوگام و چسبندگی رول ها به هم توسط پودر تالک پوشیده می شود.

ما در پخش ایزوگام سایوند مرغوب ترین ایزوگام ها را متشکل از مرغوب ترین مواد اولیه تشکیل دهنده آن ها برای ارائه به مشتریان عزیزمان در اقصی نقاط استان البرز همچون نمایندگی پخش و نصب ایزوگام در شهریار، نمایندگی پخش و نصب ایزوگام در اندیشه، نمایندگی پخش و نصب ایزوگام در مهرشهر و … تهیه کرده و آماده ارائه بهترین خدمات ایزولاسیون از فروش تا نصب آن خواهیم بود.

نوشتهٔ بعدی
لیست مراکز نمایندگی و پخش ایزوگام در کرج
نوشتهٔ پیشین
ایزوگام در شهریار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
× به ما در واتساپ پیام دهید