ایزوگام اسیدی و راهنمای تشخیص آن

ایزوگام اسیدی ایزوگام بی کیفیتی است که می تواند بلای جان ساختمان و سازه شما باشد، لذا شناخت این نوع از ایزوگام لازم و ضروری است. جهت شناخت ایزوگام اسیدی بهتر است که ابتدا با ایزوگام های استاندارد و باکیفیت آشنا شده و سپس به توضیح ایزوگام های اسیدی پرداخته و مشخصات آن‌ ها را بررسی نماییم.

ایزوگام استاندارد به عایق‌ های رطوبتی از پیش‌ ساخته ای گفته می ‌شود که مانند سدی میان سازه و آسیب ‌های بیرونی عمل کرده و سبب محافظت سطح سازه از رطوبت، نم، حرارت، سرما و گرما و غیره می ‌شود. ایزوگام ها از قیر، ۲ لایه تیشو الیاف شیشه و پلی استر و برخی پلیمر ها ساخته می‌ شوند، که البته ماده‌ اصلی سازنده‌ ایزوگام قیر صنعتی است.

از ایزوگام جهت عایق‌کاری سازه ‌های مختلفی همچون پشت ‌بام‌ ها، باند فرودگاه، سرویس‌ های بهداشتی، ایرانیت ها، استخر ها، تونل ‌ها و غیره استفاده‌ شده و به ‌علت سبکی و مقاومت آن ‌ها بسیار پرکاربرد می ‌باشند.

مشخصات ایزوگام استاندارد

ایزوگام استاندارد دارای ضخامت 5/3 تا ۴ میلی ‌متر بوده و در ابعاد ۱ در ۱۰ متر در بازار عرضه می ‌شوند. وزن ایزوگام به ‌طور تقریبی بین ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم بوده و بسته ‌بندی آن‌ ها به‌ صورت رول‌ های وکیوم شده می ‌باشد. ایزوگام های استاندارد بر روی بسته‌ بندی خود دارای نشان استاندارد، نام شرکت تولیدی، نوع ایزوگام و همچنین دارای تاریخ تولید هستند.

در ساخت ایزوگام های باکیفیت و مرغوب از پلیمر و قیر مرغوب استفاده‌ شده که در هنگام نصب از خود بوی بدی منتشر نکرده و زمانیکه دست بر روی لایه ایزوگام کشیده می ‌شود متوجه خواهید شد که ایزوگام رنگی پس نداده و کاملاً استاندارد می‌ باشد.

ایزوگام اسیدی

ایزوگام اسیدی چیست؟

ایزوگام اسیدی به عایق ‌های رطوبتی بی‌کیفیت و غیر استانداردی گفته می ‌شود که دارای هزینه بسیار پایینی نسبت‌ به ایزوگام های استاندارد می ‌باشند. از این ‌رو برخی از فروشندگان سودجو این ایزوگام‌  های بی‌کیفیت را به‌ جای ایزوگام های مرغوب و ساخته‌ شده از قیر صنعتی به بازار عرضه می ‌کنند. در ساخت ایزوگام های اسیدی در بسیاری از موارد قیر بکار نرفته و یا درصد بسیار ناچیزی از قیر را دارا می ‌باشند. علاوه‌ بر صدمات تولید این‌ گونه از ایزوگام ها، فروش و نصب آن ‌ها هم آسیب ‌های فراوانی به محیط وارد کرده و بسیار نامناسب برای عایق‌ کاری می ‌باشند. این عایق ‌ها در بازار دارای قیمت بسیار پایینی بوده و از این ‌رو خریداران باید توجه بیشتری در خرید کرده و طبق مشخصات گفته ‌شده در مورد ایزوگام های استاندارد، عایق ‌های رطوبتی مرغوب را خریداری نمایند.

انواع عایق ‌های رطوبتی برحسب مواد تشکیل‌ دهنده

عایق ‌های رطوبتی براساس نوع مواد سازنده به دو دسته ایزوگام های پلیمری و ایزوگام های دمیده تقسیم می‌ شوند که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ ها خواهیم پرداخت.

  • ایزوگام های پلیمری :

در ایزوگام های پلیمری از قیر خالص استفاده‌ شده که حساسیت و درجه نفوذ بالایی دارند. قیر خالص از پالایش نفت خام به ‌دست ‌آمده و در ایزوگام پالایشگاهی بکار می ‌رود.

  • ایزوگام دمیده:

ایزوگام دمیده از قیر دمیده شده تشکیل‌ شده و این عایق رطوبتی نسبت‌ به ایزوگام های پلیمری دارای طول عمر کمتر و کیفیت پائین‌تری است. قیر دمیده از مازوت به ‌دست‌ آمده و نسبت‌ به قیر خالص نرم ‌تر بوده و دارای حساسیت کمتر و درجه نفوذ پایین ‌تری است.

امروزه نوع دیگری از ایزوگام ها بر حسب مواد تشکیل‌ دهنده در بازار وجود دارند که بسیار بی‌کیفیت بوده و دارای نشان استاندارد نمی ‌باشند. نام این عایق ‌های رطوبتی، ایزوگام های اسیدی است که به‌ تازگی وارد بازار ایزوگام شده و بسیار نامرغوب هستند. در ساخت ایزوگام های اسیدی به‌ جای قیر از لجن ‌های اسیدی یا اسلج استفاده‌ شده و هیچ یک از خواص قیر را دارا نمی ‌باشند.

راهنمای تشخیص ایزوگام اسیدی

استفاده از ایزوگام های استاندارد و مرغوب برای عایق‌ کاری پشت ‌بام‌ ها، سبب می ‌شود که ایزوگام طول عمر بالایی داشته و بسیار کاربردی باشد. ایزوگام های مرغوب از مواد باکیفیت و درجه ۱ ساخته می ‌شوند. شاید برای شما هم اتفاق‌ افتاده باشد که پس‌ از گذشت مدتی از زمان نصب ایزوگام بر بام منزل خود، متوجه شوید که عایق رطوبتی دچار شکستگی، پارگی و یا فرسودگی شده است. این بدان معناست که این ایزوگام مرغوب نبوده و در ساخت آن از متریال‌ باکیفیتی استفاده نشده‌ است. راهکارهایی وجود دارند که در هنگام خرید ایزوگام های مرغوب می ‌توانید از آن ‌ها استفاده کرده و به‌ جای ایزوگام های اسیدی، ایزوگام های استاندارد را خریداری نمایید. از جمله این راهکار ها می‌ توان به موراد زیر اشاره کرد:

  • در هنگام خرید ایزوگام، گوشه‌ ای از آن را تا کنید. ایزوگام های مرغوب دچار شکستگی نشده و ترک نمی‌ خورند. همچنین فویل از آن‌ ها جدا نشده و مانند پلاستیکی نرم و انعطاف‌ پذیر هستند. ولی برخلاف این ایزوگام ها، عایق ‌های رطوبتی اسیدی در اثر تا شدن شکسته شده و ترک می ‌خورند.
  • عایق رطوبتی را که خریداری می ‌نمایید، نباید از خود بوی نا مطبوعی را منتشر کند. ایزوگام های اسیدی به‌ علت داشتن لجن ‌های اسیدی در خود بوی نامطبوعی را از خود منتشر کرده و در هنگام نصب گازی را از خود ساطع می‌کنند که برای افراد بسیار مضر و خطرناک بوده و می‌ تواند منجر به بیماری‌ های سرطانی در افراد شود.
  • وزن ایزوگام های مرغوب همان‌طور که اشاره شد در هر رول بین ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم بوده و وزن پائین‌ تر از این مقدار ایزوگام اسیدی بوده و بسیار بی‌ کیفیت است.
  • در هنگام خرید ایزوگام، دست خود را بر لایه بیرونی و یا پوسته ایزوگام بکشید. اگر مواد سیاهی بر روی دست شما کشیده شد، ایزوگام نامرغوب بوده و دلیل آن وجود قیر و پلیمر های نامرغوب است.
  • یکی از مهم‌ترین نکات رعایت شده در خرید ایزوگام های مرغوب به ‌جای ایزوگام های اسیدی، خرید آن ‌ها از شرکت‌ های معتبر است.

‌شرکت ایزوگام سایوند، جزء معتبرترین و بزرگ‌ترین شرکت‌ های فروش و پخش ایزوگام در کرج و تهران از برند های مطرح بوده و دارای سال‌ ها تجربه در این زمینه است. شما می‌توانید با خیالی راحت ایزوگام های استاندارد و مرغوب را از این شرکت تهیه کرده و توسط تکنسین‌ ها و نصابان باتجربه و ماهر سایوند، آن‌ها را بر روی بام منزل خود نصب کنید.

علل تولید ایزوگام اسیدی

امروزه به دلیل بالا رفتن هزینه‌ های تولید مواد اولیه برای ساخت ایزوگام های باکیفیت، قیمت ایزوگام های تولیدی افزایش‌ یافته و بسیار پرهزینه شده ‌اند. از این ‌رو افراد گرایش به خرید محصولات ارزان ‌تر داشته و این مورد سبب افزایش افراد سودجو در زمینه تولید ایزوگام های نامرغوب شده ‌است. چرا که ایزوگام های نامرغوب دارای مواد اولیه بی‌ کیفیتی بوده و قیمت بسیار پایین‌تری را دارا می ‌باشند. مصرف‌کنندگان هم به‌ ناچار به دلیل گرانی‌ های روزافزون به خرید این ایزوگام ها پرداخته و سبب افزایش سودجویان می ‌شوند.

چرا استفاده از ایزوگام های اسیدی خطرناک است؟

در عایق ‌های رطوبتی بی‌کیفیت از ماده ‌ای به نام اسلج یا لجن اسیدی به‌ جای قیر استفاده می ‌شود. این ماده بسیار بدبو، خطرناک و به رنگ سیاه بوده و از ضایعات و بازیابی روغن‌ موتور استفاده‌ شده ساخته می ‌شوند.

وجود این ماده در ایزوگام های اسیدی و نصب این ایزوگام ها، سبب تولید آلودگی در محیط و هوا شده و می ‌تواند صدمات و آسیب‌ های بسیاری را به سطح آب ‌ها و محیط‌زیست وارد کند. ظاهراً ماده اسلج شبیه به‌ قیر بوده ولی هیچ کدام یکی از خصوصیات قیر مانند نفوذپذیری مناسب را نخواهد داشت. به همین دلیل ایزوگام هایی که در ساخت آن ‌ها از اسلج استفاده می ‌شود، بسیار بی‌کیفیت بوده و دارای طول عمر بسیار پایینی می‌ باشند.

همچنین این ایزوگام ها دارای بوی بدی بوده و مانند ایزوگام های باکیفیت دارای خواص محافظتی در برابر اشعه الکترومغناطیسی نمی ‌باشند.

شرکت ایزوگام سایوند به‌ همراه تیم تخصصی خود، تمامی خدمات فروش، ترمیم و نصب ایزوگام در کرج و تمامی مناطق آن و برخی نواحی تهران برعهده داشته و دارای تکنسین ‌های زبده و کاربلد می ‌باشد.

ایزوگام های موجود در شرکت سایوند همگی دارای ضمانت بوده و مشتریان می‌توانند با خیالی آسوده از این شرکت ایزوگام های استاندارد را خریداری نمایند. جهت برقراری ارتباط با کارشناسان سایوند و اطلاع از هزینه فروش و نصب ایزوگام بر اساس متراژ، تنها کافیست توسط شماره 02632863166 با این مجموعه تماس گرفته و با کارشناسان آن در ارتباط باشید.

نوشتهٔ بعدی
ایزوگام سنگریزه ای چیست؟
نوشتهٔ پیشین
لیست قیمت ایزوگام ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
× به ما در واتساپ پیام دهید